tehran-ballbearings@gmail.com

رولبرینگ مخروطی

بلبرینگ مخروطی تهران بلبرینگ

یک رولبرینگ مخروطی شامل یک شیار داخلی و خارجی و غلتک های مخروطی شکل می باشد. طراحی این نوع رولبرینگ ها به شکلی است که توانایی تحمل بارهای به شکل محوری و شعاعی را دارد و به طور معکوس با جفت خودش به کار می رود. رینگ بیرونی را میتوان از ورق های کشیده شده ساخت. در هنگام تماس با قفسه لبه کوچکتر غلتک ها را در جای خود ثابت می کند، همچنین لبه بزرگتر وظیفه تحمل بارهای محوری ناشی از فرم مخروطی شکل غلتک را دارد. هنگام دوران رولبرینگ مخروطی پیشانی آنها روی سطح لبه بزرگتر می لغزد. برای تشکیل یک لایه فیلم از روانکار (گریس) در این محل، لبه پیشانی گرد شده و سطح تماس در لبه فرم پیشانی غلتک کاملا جفت می شود. ظرفیت تحمل بارهای محوری این نوع رولبرینگ با افزایش زاویه تماس بالا می رود.

بلبرینگ مخروطی تهران بلبرینگ

رولبرینگ مخروطی دارای شیار غلتک مخروطی شکل در قسمت کنس های بالایی و پایینی می باشد و خود ساچمه ها یا رول ها نیز در آنها به شکل مخروطی است. امتداد خطوط تمام سطوح مخروطی در یک نقطه، بر روی شفتی که رولبرینگ مخروطی بر روی آن نصب است، به هم می رسند. این نوع طراحی خاص رولبرینگ باعث شده بار های مرکب (شعاعی و محوری) را به خوبی تحمل نمایید. و همچنین میزان تحمل بار محوری در رولبرینگ بستگی به زاویه شیار های کنس بیروتی رولبرینگ دارد.

اصلی ترین مزیت این نوع رولبرینگ تحمل بالای نیروهای شعاعی است و نیروی محوری را در یک جهت تحمل می نماید.

کاربرد های رولبرینگ های مخروطی :

رولبرینگ های مخروطی معمولا در ماشین آلات صنعتی مانند تراکتور، بولدوزر، خودرو، گیربکس و… می باشد.

انواع بلبرینگ های مخروطی

  • رولبرینگ مخروطی تک ردیفه
  • رولبرینگ مخروطی  دو ردیفه
  • رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

رولبرینگ مخروطی تک ردیفه

این نوع رولبرینگ در واقع پرکاربرد ترین و ساده ترین نوع رولبرینگ مخروطی در بازار ایران می باشد که تنها دارای یک بخش که وظیفه و قابلیت تحمل محوری در یک جهت و تحمل بار شعاعی در تمامی جهات را دارا می باشد.در این رولبرینگ زاویه قرار گرفتن حرکت ساچمه ها به شکلی می باشد که در یک راستا به شکل خطی و روی مرکز پروفیل اکسل به هم می رسند و این حالت باعث پایین آمدن اندازه اصطکاک و از مهم تر حرکت دورانی ساده تر ساچمه های استوانه ای شکل می شود.

با بالا رفتن زاویه آلفا میزان تحمل بار رولبرینگ مخروطی نیز با افزایش سطح تماس و اتکای ساچمه ها از آنها بالا می رود.

در رولبرینگ مخروط دو عامل محاسبه مرتبط با این نوع رولبرینگ نقش مهمی را ایفا می کند که یک زاویه آلفا و دیگر فاکتور محاسبه است که در دیتاشیت های مهندسی مکانیک عموما با حروف مختلف و اغلب با حرف کوچک نمایش داده می شود.

زاویه آلفا وابسته به نوع فاکتور محاسبه از تا 10 تا 30 درجه متغییر است که هرچه زاویه بزرگتر شود فاکتور محاسبه همزمان با آن افزایش می یابد و یا به تعبیر زبان ریاضی فاکتور محاسبه و زاویه آلفا با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

بلبرینگ مخروطی دو ردیفه دارای دو ردیف ساچمه و دو قسمت نگهدارنده مرکزی می باشد که خلافت جهت یکدیگر قرار دارند، دقیقا در حالتی که دو عدد بلبرینگ مخروطی تک ردیفه به هم متصل می شوند اما به گونه ای است که زاویه رول ها در خلاف جهت به صورت V و یا ^ به حالت رو به داخل و یا خارج از جهت گرفته اند. ویژگی اصلی رولبرینگ های مخروطی مخروطی دو ردیفه قابلیت تحمل بارهای سنگین محوری و شعاعی را به صورت همزمان دارند. این نوع رولبرینگ به علت ضخامت بالا موجب شده هدایت دقیق و مطمعن محور شفت و تعلیق کننده نیروهای ناخواسته در حرکت دورانی ناشی از نیروی گریز از مرکز و یا عدم متعادل بودن سیستم دورانی شکل شود.

بلبرینگ های مخروطی دو ردیفه به سادگی قابل اسمبل و جدا سازی را دارند که این موضوع باعث شده که نصب و استفاده از آنها نیز راحت باشد. بر خلاف بلبرینگ مخروطی تک ردیف که فقط قابلیت تعلیق بار محوری در یک جهت +x و یا -x را دارد بلبرینگ مخروطی دو ردیفه تعلیق بار محوری در هر دو جهت را دارد.

 

بلبرینگ مخروطی دو ردیفه تهران بلبرینگ

رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

این مدل بلبرینگ مخروطی همانند بلبرینگ دو ردیفه می باشد و فقط تمامی خواص آن را چند برابر می کند (میزان تحمل فشار های دورانی و شعاعی و…). این نوع بلبرینگ بخاطر زیاد بودن مقدار متریال استفاده شده، قیمت های بالایی دارد، و باید به آن اشاره کرد که در صنایع بسیار کمی استفاده می شود و اغلب در صنایع هایی با فشار ها و جا به جای عظیم استفاده دارد.

 

بلبرینگ-مخروطی-چهار-ردیفه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه تهران بلبرینگ

بلبرینگ ژاپنی NSK

کمپانی NSK ژاپن اولین و یکی از بزرگترین تولید کننده بلبرینگ های مختلف در کشور ژاپن و قاره آسیا می باشد که علاوه قیمت های

ادامه مطلب

بلبرینگ SKF | خرید | قیمت

کمی درباره کمپانی SKF بدانیم شرکت اس کا اف یکی از معتبرترین و قدیمی ترین کمپانی های تولید کننده انواع بلبرینگ SKF، رولبرینگ،یاتاقان می باشد

ادامه مطلب
بلبرینگ پرایدMWH
بلبرینگ
elyas

خرید بلبرینگ MWH پژو 206

برند MWH در زمینه بلبرینگ های ماشینی به خصوص پزو 206 سال های زیادی است که در ایران فعالیت می کند. بلبرینگ MWH به عنوان

ادامه مطلب
بلبرینگ پژو-405-MWH
بلبرینگ
elyas

خرید بلبرینگ MWH پژو 405

بلبرینگ MWH – ام دبلیو اچ بیش از 15 سال است که در تولید بلبرینگ پژو 405 فعالیت دارد. یکی از اصلی ترین دلیل های

ادامه مطلب
خرید بلبرینگ پراید MWH
بلبرینگ
elyas

خرید بلبرینگ MWH پراید

بلبرینگ MWH – ام دبلیو اچ بیش از 15 سال است که در بازار ایران موجود است. یکی از اصلی ترین دلیل های پا برجا

ادامه مطلب